پرورش کودک دو زبانه

Table of Contents

پرورش کودک دو زبانه

آموزش کودک دو زبانه

بسیار خوشنود هستیم به خاطر وجود چنین والدینی که برای فراگیری درست، علمی و کار آمد زبان دوم در فرزند دلبندشان تلاش می کنند. حتماً خواسته تمام پدر و مادرهای عزیز این است که با تلاش و هوشمندی آینده ای روشن و موفقی را برای کودک باهوش و با استعداد خود بسازند و حتماً در این مسیر ابهامات و سوالاتی هم دارند مخصوصاً که تمامی دنیا بر پایه اطلاعات گنگ، رقابت و تکنولوژی به جلو حرکت می کند.

و ما به عنوان والدین در موج این اطلاعات سردرگم هستیم. یکی میگه CD کارتون بی فایده است، یکی میگه من کلاس گذاشتم انگار نه انگار، یکی میگه معلم خصوصی گرفتم ای بد نبود دیگری تکنولوژی‌ها و اپلیکیشن‌ها را زیر سوال می‌برد اما ما همه ی این روش های مستقیم و غیر مستقیم را بررسی کردیم نه تنها در ایران بلکه در انستیتو هوش kfiri استرالیا هم به نتایجی رسیدیم که بهتره تا پایان این صفحه با ما همراه باشید تا شما هم به نتایج ما دست پیدا کنید.

مهم نیست در کجای دنیا باشیم یا در چه موقعیت شغلی و اجتماعی، چون بیش از نصف مردم جهان به غیر از زبان مادری خود مجبور هستند به زبان دوم مانند زبان مادری تسلط کامل پیدا کنند.

حتی طی تحقیقات تیم متخصص موسسه هوش نیک و kfiri استرالیا به این نتیجه رسیدیم که زبان سوم و چهارم هم برای افرادی که هوش زبانی و کلامی آنها بالای ۹۵ است در کار است و تعدادی از مردم دنیا با توجه به موقعیتی که در آن هستند به این اصل روی آورده اند.

«اگر هنوز به راه کار مناسبی برای آموزش زبان به کودک خود نرسیده‌اید همین الان با ما تماس بگیرید»

* چگونه کودک دو زبانه داشته باشم؟

حال سوال اینجاست که چگونه به کودکان چند زبانه آموزش می دهید؟

برای اینکه بتوانید به کودکتان به بهترین و علمی ترین روش در یادگیری زبان دوم که البته کار آسانی هم نیست کمک کنید این است که چند مرحله را طی بفرمایید؟

  • کودک به زبان فارسی درست صحبت کند.
  • سن کودک مطابق با مقاله زیر درست انتخاب شود.
  • حتماً از معلم به زبان مادری استفاده شود؟!!! چی شد؟   معلم به زبان مادری چیه؟ خب باید بگیم که توی ایران این معلمین بسیار بسیار بسیار محدود و تقریباً پیدا نمی شود. این معلمین باید حتما در کشور انگلیسی زبان بیش از ۱۰ سال زندگی کرده باشند و فعال بوده باشند.
  • اگر این معلم پیدا شد حالا باید دید تخصص در حوزه آموزش به کودک دارد یا خیر؟
  • اگر این معلم ها را پیدا نکردید می رسیم به روش دیگر که به آن روش غیرمستقیم می گویند.
  • این روش می تواند به وسیله بازی و صحبت کامل زبان دوم در خانه اتفاق بیفته اااا … چی شد؟؟؟  حالا ما خودمون نمی تونیم انقدر خوب حرف بزنیم و شاید اصلاً انگلیسی بلد نباشیم.

(( اصلا ولش کنید مراحل بالا را ))

اجازه بدهید یک روش دیگر را پیش بگیریم که شدنی باشد.

  • کودک به زبان فارسی درست صحبت کند.
  • سن کودک را در نظر بگیرید.
  • از کارتون های طبقه بندی شده (دقت بفرمایید طبقه بندی شده) استفاده بفرمایید.

تذکر: هر کارتونی که از هر شبکه ای پخش می شود و فرآیند درستی را دنبال نمی‌کند به درد آموزش نمی خورد.

  • هنگام یادگیری زبان دوم خیلی مهم است که شما به عنوان پدر و مادر که اولین مشوق های فرزندتان در طول زندگی هستید حمایت کنید

* از چه سنی باید آموزش زبان دوم به فرزند خود را شروع کنیم؟

شما والدین عزیز در قدم اول باید به این نکات عمل کنید، اول در هر سنی باید در نظر داشته باشید که کودک به زبان مادری درست صحبت کند و سن آن از ۵/۲ سال به بالا باشد و اگر مشاهده کردید که کودک تمایلی ندارد یا پیشرفتی نمی کنه حتماً هوش زبانی کلامی طریق را از طریق موسسه هوش نیک بسنجید.

www.hooshenik.com

اولین زمان مناسب برای یادگیری زبان دوم کودک ۵/۲ سالگی می باشد، یعنی ویژه ترین سن یادگیری که بدون هیچ مشکل و تاخیری هر دو زبان منظور زبان مادری و زبان دوم است را به یک اندازه صحبت کنند و یاد بگیرند. دومین زبان بین ۴ تا ۷ سالگی می باشد چون هنوز هم می‌تواند به راحتی یاد بگیرد و سومین زبان که هنوز نسبتاً جای امید برای یادگیری بهتر زبان دوم هست سن ۸ سالگی تا سن بلوغ می باشد.

اگر تا قبل از سن بلوغ برای کودکانتان اقدام نکرده‌اید بعد از آن هم راه طولانی‌تر می‌شود و هم یادگیری دشوارتر می‌شود.

* آیا کودک می تواند همزمان سه زبان را یاد بگیرد؟

طی تحقیقات طولانی مدت متخصصان هوش نیک و kfiri استرالیا به این نتیجه رسیده اند که کودکان با هوش زبانی کلامی بالا توانایی آن را دارند که به صورت همزمان چند زبان گوناگون را بیاموزند و این یادگیری منافع زیادی برای آنها دارد اول اعتماد به نفس که در کودک ایجاد می‌شود دوم دسترسی به دنیایی از اطلاعات مختلف و سوم اینکه بتوانند به واسطه آن فعالیتهای دارای سود مالی را انجام دهند.

* کودکان همزمان چند زبان را یاد می گیرند؟

بهترین خبری که می توان داد این است که تمام نقاط جهان کودکان خردسال یعنی از ۵/۲ سال به بالا می‌توانند به راحتی و با استفاده از کارتون های طبقه بندی شده به یادگیری دو زبان مختلف بپردازند و این موضوع در دنیا بسیار جا افتاده که دو زبانه بودن فرزندان یه کار عادی محسوب می‌شود تا اینکه به عنوان یک ویژگی خاص.

* آیا کودکان می توانند از تلویزیون زبان بگیرند؟

باید بگویم که تماشای بی هدف و غیر طبقه بندی شده تلویزیون و همچنین برنامه‌هایی که به صورت مستقیم به کودکان آموزش می دهد برای کودکان ۵/۲ سال هیچ کمکی نمی‌کند. آنها نیاز دارند تا با استفاده از یک زمان بندی مناسب مثلاً ۲ ساعت در روز در مجاورت یک زبان دیگر قرار بگیرند و نیاز به هیچ چیز دیگری هم نیست.

پس دیدن برنامه های غیر طبقه بندی شده کمک چندانی نمی‌کند اما اگر این برنامه‌ها بر اساس یک فرایند درست طراحی شده باشد شاید در زمانی طولانی اما با لهجه درست و بدون فشار، کودک شما در کمال لذت زبان دوم انگلیسی را خواهد آموخت.

* آیا یک کودک ۵ ساله می تواند زبان دیگری یاد بگیرد؟

مطالعات مرکز kfiri و همچنین هاروارد تایید می کنند که اگر فرزند دلبند شما در سنین پایین زبان دوم را یاد بگیرند به خلاقیت، مهارتهای تفکر انتقادی و حالت یادگیری فعال ذهن به شکل چشم گیری افزایش می یابد پس راجب این موضوع مشکلی نخواهد بود.

* آیا زبان دوگانه برای فرزند من مناسب است؟

سود و مزایای کودک دو زبانه، زبان دوم انگلیسی بسیار زیاد و مادام العمر می باشد. کودکانی که به غیر از زبان فارسی، زبان انگلیسی را نیز می‌آموزند و با فرهنگ کشور دیگری آشنا می شوند و بر آن تسلط پیدا می‌کنند باعث می‌شود که ذهنیت باز و انعطاف پذیر داشته باشند و مورد قبول سایرین قرار گیرند. آنها با یادگیری زبان دوم در کودکی وقتی از نظر سنی رشد کردند و به سفر کاری بروند خواسته یا ناخواسته ممکن است در معرض یادگیری زبان سوم و حتی چهارم هم قرار بگیرند که باعث به دست آوردن موقعیت های طلایی در زندگی خود می شوند.

* بهترین سن برای یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

ما در هوش نیک و موسسه kfiri استرالیا به این نتیجه رسیدیم، تا سن ۱۸ سالگی یادگیری زبان دوم مخصوص زبان انگلیسی از لحاظ دستوری بسیار قوی است. بعد از ۱۸ سالگی امکان وجود افت شدید در یادگیری می باشد. اگر بخواهیم کودک تسلط و تمرکز کامل در یادگیری زبان دوم را داشته باشد باید حداقل قبل از ۱ سالگی اقدام کرد.

* چه مدت طول می کشد تا یک کودک ۵ ساله زبان جدید یاد بگیرد؟

تحقیقات FSI و همچنین یک جامعه آماری ۱۰۰ نفره، از کودکانی که در موسسه VIP بوده اند در قدم اول برای تسلط کامل برای یادگیری زبان دوم حداقل ۴۸۰ ساعت در رنج سنی ۲ تا ۴ سال،  سن بالاتر ۷۲۰ ساعت زمان می‌برد.

اما این زمان بندی ها شاید زیاد دقیق نباشد و بنا به هر کودکی متفاوت عمل نماید.

 

_جهت مشاوره تماس حاصل فرمایید ۰۲۱۷۷۸۹۱۵۸۷

پکیج کودک دو زبانه

کارتون های کودک دو زبانه

سی دی های کودک دو زبانه

چگونه کودک دو زبانه داشته باشیم. چگونه به کودکان چند زبانه آموزش می دهید؟

بهترین راه برای کمک به کودکان در یادگیری واژگان گسترده به زبانهایی غیر از انگلیسی این است که همیشه از این زبانها در کنار خود استفاده کنید. شما می توانید از طریق بازی ، فعالیت های اجتماعی و فعالیت های روزمره در خانه از رشد چند زبانه یا دوزبانه کودک خود حمایت کنید.

از چه سنی باید آموزش زبان دوم به فرزند خود را شروع کنید؟

اگر زبان دوم را در سال اول شروع نکرده اید ، بهتر است صبر کنید تا کودک شما حدود ۲-۱ / ۲ سالگی باشد – یا تا بعد از اینکه او دچار “انفجار واژگان” در زبان اول خود شد ، که به طور کلی از ۱۸ تا ۲۰ ماه

آیا کودک می تواند همزمان ۳ زبان را یاد بگیرد؟

آنچه ما می دانیم این است که کودکان می توانند همزمان چندین زبان را بیاموزند و مزایای دوزبانه بودن بی پایان است. یادگیری چندین زبان از بدو تولد نیز پدیده جدیدی نیست. در حقیقت ، تربیت فرزندان چند زبانه بیشتر از آنچه بیشتر مردم تصور می کنند رایج است.

کودک همزمان می تواند چند زبان یاد بگیرد؟

خبر خوب این است که کودکان خردسال در سراسر جهان می توانند به طور همزمان دو زبان را بدست آورند. در واقع ، در بسیاری از مناطق جهان ، دوزبانه بودن یک امر عادی است تا یک استثنا.

آیا کودک می تواند از تلویزیون زبان یاد بگیرد؟

تماشای تلویزیون یا فیلم – حتی برنامه هایی که به عنوان آموزشی معرفی می شود – به کودکان زیر ۲ سال کمک نمی کند زبان یاد بگیرند. نوزادان و کودکان نوپا با گوش دادن و تعامل با بزرگسالان دلسوز – صحبت واقعی از افراد واقعی ، نه تلویزیون یا فیلم ها ، کلمات جدیدی می آموزند و مهارت های زبانی را پرورش می دهند.

آیا یک کودک ۵ ساله می تواند زبان دیگری یاد بگیرد؟

مطالعات دانشگاه هاروارد تایید می کند که اگر کودکان در سنین پایین زبان دوم را یاد بگیرند ، خلاقیت ، مهارت های تفکر انتقادی و انعطاف پذیری ذهن به طور قابل توجهی افزایش می یابد. … “این بدان معنی است که کودکان توانایی طبیعی یادگیری دارند که در ۳-۴ سال اول زندگی آنها رشد می کند.”

آیا زبان دوگانه برای فرزند من مناسب است؟

مزایای آموزش کودک در یک برنامه دوزبانه:

جفت شدن با کودکان از فرهنگ دیگر منجر به ذهن باز ، انعطاف پذیری و پذیرش دیگران می شود. کودکانی که به دو زبانه بزرگ می شوند بعداً در زندگی با سفر ، کار و یادگیری زبان سوم یا حتی چهارم فرصت های بیشتری خواهند داشت.

بهترین سن برای یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

آنها نتیجه گرفتند که توانایی یادگیری یک زبان جدید ، حداقل از لحاظ دستوری ، تا سن ۱۸ سالگی قوی تر است و پس از آن یک افت شدید وجود دارد. با این وجود برای تسلط کامل ، یادگیری باید قبل از ۱۰ سالگی شروع شود.

چه مدت طول می کشد تا یک کودک ۵ ساله زبان جدید یاد بگیرد؟

تحقیقات FSI نشان می دهد که رسیدن به تسلط اولیه در زبانهای گروه ۱ ۴۸۰ ساعت و برای زبانهای گروه ۲-۴ ۷۲۰ ساعت طول می کشد. اگر بتوانیم ۱۰ ساعت در روز برای یادگیری یک زبان وقت بگذاریم ، تسلط اساسی به زبانهای آسان باید ۴۸ روز و برای زبانهای دشوار ۷۲ روز طول بکشد.