روان شناسی کودک
روانشناسی کودک و نقش آن
مهر ۵, ۱۳۹۷
بهترین روش‌های آموزش زبان به کودک
مهر ۲۲, ۱۳۹۷

روش‌های موثر آموزش به کودکان

خواندن کتاب انگلیسی برای کودک

در این مقاله قصد داریم روش‌های موثر آموزش به کودکان را بیاموزیم.

برای بچه‌ها تا می‌توانید بخوانید: با اهمیت‌ترین و عمده‌ترین عمل در توسعه و ارتقا ، کلام و گفتار دانسته و معلوم شده است. این مساله شناخت و آگاهی از صوت و طنین و کلام را به وجود می‌آورد که این حدس و گزارش را می‌دهد که کودکان در سال‌های آتی در مطالعه کردن بهبود و ترقی قابل توجهی داشته باشند. به علاوه در کودکان علاقه و اشتیاق و دقت لازم را به وجود می‌آورد ، فکر و ذهن آنان را فعال و بهبود می‌بخشد و با لغات و اصطلاحات گوناگون مانوس می‌سازد. بدین منظور کتاب‌های جال و آموزنده و فراخور سن کودکان را خریداری و تهیه نمایید و در منزل قرار دهید تا مهرات و قابلیت خواندن بچه‌ها را افزایش و بهبود ببخشید.

داده‌ها و معلومات تازه را به قسمت‌های خردتری تقسیم نمایید: هنگامی که قصد دارید موارد و مسائل تازه‌ای را به بچه‌ها تعلیم دهید ، فراموش نکنید که کودکان در سن و سال‌های متفاوت تا زمان بلوغ از چه مسائلی آگاه و مطلع‌اند. والدین می‌بایست مفهوم را آسان‌تر نمایند و از مواردی که کودکان پیش از این واقف هستند آغاز نمایند.

به سخنان آنان گوش دهید و به پرسش‌های آنان جواب دهید: کودکان غالباً با پرسش کردن معلومات و اطلاعات تازه‌ای را می‌آموزند. وقت و فرصت مشخصی را قرار دهید که به پرسش‌های کودکان گوش داده و تلاش نمایید پاسخی را بازگو نمایید که سرراست جواب پرسش بچه‌ها باشد. در صورتی که بچه‌ها در منزل در اوقاتی که برای شما مساعد و به موقع نمی‌باشد پرسشی را مطرح می‌کنند به گونه‌ای واضح برای آنان تشریح کنید که اکنون وقت مساعدی نیست و علت ناموقع بودن آن را برای آنان توضیح دهید.

به عواطف و هیجانات بچه‌ها توجه نمایید: هیجانات و احساسات کودکان را از یک پیشامد و ماجرا و یا یک وضعیت غیر مهم تصور نکنید. به بچه‌ها یاری برسانید تا عواطف و هیجانات خودشان را از راه یک شیوه موثر و سودمند ابراز و قابل فهم نمایند. والدین قادرند با مسالمت درباره‌ی شیوه‌هایی که کودکان قادرند در مورد عواطف و هیجانات منفی و بازدارنده‌ی یادگیری خود سخن بگویند و آن‌ها را بپذیرند و یا درباره‌ی چشم اندازهایی جدید برای آنان توضیح داده که امکان دارد به ذهن آنان خطور نکرده باشد.

غالباً ضروری است که مطالبی را که به بچه‌ها تعلیم می‌دهید را در ضمن یاد دادن به شیوه‌های گوناگون ، همان موضوع را مرور و بازگویی نمایید. به خصوص در صورتی که تعدادی از بچه‌ها را به طور همزمان درس می‌دهید. بچه‌ها با شیوه‌ها و روال‌های گوناگون مطالب را می‌آموزند. از این رو پیش از یاد دادن و تعلیم کودکان خوب است خودتان تسلط و تبحر لازم را داشته باشید.

بدین منظور لازم است با مشخصه‌های شیوه و متد فراگیری کودکان خویش آگاه شوید که عبارتند از:

آموزش و فراگیری جنبشی: کودکانی که به این شیوه مطالب را می‌آموزند به فراگیران حرکتی نامگذاری می‌کنند. این عیناً همان حالتی می‌باشد که به هسته و مرکز مسائل مرتبط می‌شود. با نکته بینی رسیدگی کردن و تفحص و کندو و کاو. این کودکان پرسش‌های فراوانی را مطرح می‌کنند. این گونه بچه‌ها به راحتی به وسیله‌ی حقیقت و مدلل‌ها چیزها را می‌آموزند. در صورتی که مطلبی دقیقاً به آنان محرز نگردد نمی‌توانند آن را بفهمند و یا به یاد بیاورند.

آموزش و فراگیری بصری: در این سبک کودکان با مشاهده کردن عکس‌ها و نمودارها مطالب را می‌آموزند. کودکانی که فراگیری بینایی قوی دارند سریعاً عکس‌های مشاهده شده را به یاد می‌آورند و هرگز از یاد و حافظه آنان فراموش نمی‌شود. به گونه‌ی حیرت آوری ۴۰% از بچه‌ها یادگیری بصری دارند.

آموزش و فراگیری شنیداری: این دسته از کودکان اصوات و آهنگ‌ها را راحت‌تر و سریع‌تر یاد می‌گیرند. در عوض آن این کودکان به مطالعه کردن علاقمند نیستند. این دسته از کودکان فقط با به خاطر آوردن موضوعات و حقایق با اهمیتی که در گذشته گوش داده‌اند مطالب را به خاطر می‌آورند.

همواره به یاد داشته باشید که شکیبا بودن و بردباری در زمان آموزش به بچه‌ها نکته مهم و قابل توجهی است. آموزش موضوعات مختلف ، مهارت‌های زندگی ، آموزش‌های درسی به کودکان  فقط و فقط با آرامش و بردباری تکمیل و میسر خواهد شد.زمانی که اوقات بسیاری را در هر وضعیتی با بچه‌ها سپری می‌کنید می‌بایست دقت نمایید که مواظب خویش باشید و در فرصت‌های مناسب به اندازه‌ی کافی به تمدد اعصاب بپردازید تا ذهن و فکر و روان خود را منظم و آماده آموزش نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش زبان انگلیسی به کودکان به این صفحه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *