آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه
تکنیک های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه
شهریور ۲۷, ۱۳۹۷
خواندن کتاب انگلیسی برای کودک
روش‌های موثر آموزش به کودکان
مهر ۱۰, ۱۳۹۷

روانشناسی کودک و نقش آن

روان شناسی کودک

صورت پذیری منش و خلق و خوی بنیادی و اساسی اشخاص از زمان کودکی صورت می‌پذیرد و می‌شود بیان کرد که با اهمیت‌ترین و اثربخش‌ترین زمان حیات و معیشت اشخاص ، همان دوران کودکی افراد می‌باشد.

در این زمان تنها مواظبت و محافظت جسمانی از بچه‌ها بسنده نمی‌کند. بچه‌ها احتیاج به توجه و مواظبت روانی و ذهنی هم دارند. کودکان می‌بایست از نظر احساسی ، منشی و استعداد و روحی و روانی هم پشتیبانی و پیشرفت نماید.

نقش روانشناسی کودک

روانشناسی کودک نقش و تاثیر و ارزش خویش را از بچه‌ها به دست می‌آورد. زیرا زمان و عصر کودکی آدمی ارزش و تاثیر شگرفی بر سال‌های آتی زندگی فرد باقی می‌گذارد. احتمالاً نظر به زمان کودکی آدمی در بین دیگر کاینات و پدیده‌های هستی زیادترین وقت را احتیاج دارد که ظرفیت‌ها و مهارت‌های خویش را بار آورند و نمایان کنند. در حقیقت آدمی تقریباً هیجده سال نخست حیات خویش را مشغول حرکت و نمو و پیشرفت در جنبه‌های گوناگون می‌باشد و این دوره‌ی مدید و مهمی در حیات آدمی می‌باشد.

از سویی ، طفل آدمی با اندک‌ترین مهارت و آمادگی و ناتوانی متولد می‌شود و به توجه و حفاظت بسیاری در مقایسه با دیگر کاینات احتیاج دارد. این حفاظت و توجه در مرحله‌ی نخست به وسیله‌ی والدین و خانواده و در مرحله‌ی بعدی به وسیله‌ی نزدیکان و اجتماع صورت می‌گیرد. اما این مواظبت و محافظت بدون شناخت ، علم و فراگیری روش‌های تربیتی فرزندان به گونه‌ای اصولی و درست ممکن نیست و تاثیر و ارزش روانشناسی کودک هم از این دو مبحث یعنی دوره‌ی مدید نموی کودکی و روش‌های تربیتی فرزندان متاثر می شود.

مباحث مورد بررسی در روانشناسی کودک

بررسی و پژوهش درباره ی ابعاد گوناگون رشد کودک: رشد و نمو پروسه‌ایست که دارای ابعاد متعدی می‌باشد. این نمو در برگیرنده‌ی رشد و نموی فیزیکی و بدنی ، رشد و نموی گفتاری ، رشد و نموی احساسی و هیجانی ، رشد و نموی بینشی ، رشد و نموی معاشرتی ، رشد و نموی طبیعت و صفات و منش و خلق و خو می‌باشد و دقت به بررسی و پژوهش‌ها درباره‌ی همه‌ی این ابعاد یکی از مقاصد روانشناسی رشد و نموی کودک می‌باشد.

ارزش و تاثیر اعتنا و دقت به همه‌ی جنبه‌های رشد و نمو سبب آشنایی و اطلاع خوب و منطقی ابعاد گوناگو درباره ی کودکان می‌گردد و پدران و مادران  دیگر اشخاصی که در رابطه با بچه‌ها قرار دارند را در فهم و شناخت برخورد و فعالیت‌های درست و مطلوب بچه‌ها مدد می‌رساند.

بررسی و پژوهش درباره‌ی احتیاجات کودکان در دوره‌های گوناگون: بچه‌ها برخوردار ازاحتیاجات  و خواسته‌های گوناگونی می‌باشند و در دوره‌های گوناگون زندگی آنان تعدادی از این احتیاجات و خواسته‌ها نسبت به دیگر احتیاجات در تقدم و برتری قرار می‌گیرد. به طور نمونه در دوران شیرخوارگی احتیاجات فیزیکال کودک در تقدم و برتری بر دیگر نیازهای وی قرار می‌گیرد ، ضمن آن که در زمان بلوغ احتیاج به خودمختاری شخصی و مستقل شدن کودک در تقدم و برتری می‌باشد.

بررسی و پژوهش درباره‌ی روش‌ها و سبک‌های تربیتی فرزندان: روش‌ها و سبک‌های تربیتی فرزندان و چگونگی سروکار و ارتباطات مطلوب و صحیح با کودکان یکی از مباحث با اهمیت را در حوزه‌ی روانشناسی کودک شکل می‌دهد. اغلب والدین تربیت بچه‌ها را امری راحت تصور می‌نمایند ولی تربیت فرزندان احتیاج به شناخت و بینش با چگونگی کارکرد و نتیجه و قواعد آن دارد و پژوهش‌های در این زمینه قواعد و شیوه‌های گوناگون هماهنگ و فراخور با دوره‌ها و سنین گوناگون را پیدا کرده است که آگاهی و آشنایی با این شیوه‌ها برای والدین امری ضروری است.

بررسی و پژوهش درباره ی مواجهه با شماری از اختلالات رفتاری و روانی در زمان کودکی: بچه‌ها هم همانند افراد بزرگ سال گرفتار پریشانی‌ها و مشکلات رفتاری و روانی می‌گردند و این موضوع سبب پژوهش‌های گسترده‌ای در حوزه پریشانی‌ها و مشکلات و فرق آن با پریشانی‌ها و مسائل رفتاری و روانی در افراد بزرگ سال و به علاوه روش‌های معالجه و بهبودی این مشکلات گردیده است. شماری از این اختلالات و پریشانی‌های رفتاری و روانی در بچه‌ها بر این پایه‌اند:

کم تمرکزی ، بیش فعالی ، اضطراب ، افسردگی ، اختلال ADHD ، شب ادراری ، اختلالات تغذیه‌ای و … می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش زبان انگلیسی به کودکان به این صفحه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *